Կառուցել: Գաղափարից մինչև ստեղծում
Այս բացառիկ հարցազրույցում հայ մոդելավորող Անահիտ Սարյանը պատմում է իր յուրահատուկ նախագծի՝ Carutsel-ի ոգեշնչման և ստեղծման մասին: Միջազգային փորձից մինչև տեղական նկատառումներ՝ բացահայտեք Հայաստանում նորաձևության ասպարեզի նրբությունները և սկսնակ ստեղծագործ ձեռնարկատիրոջ ձգտումները:
Կառուցել-ը (Carutsel) Artbox Incubator ծրագրի նշանավոր մասնակիցներից է:
Պատասխան. Մինչ նախագիծ դառնալը Carutsel-ը պարզապես գաղափար էր: Հայերենում «կառուցել» (carutsel) բառն ինձ համար առանձնահատուկ է, քանի որ ես ոչ միայն ապակառուցում եմ գոյություն ունեցող տեքստիլները, այլև դրանցով ձևավորում եմ նորերը: Սա խոսում է Հայաստանում որպես հայրենադարձ ապրելու իմ ընդհանուր համոզմունքների մասին։ Դա հավաքական ուժի օգտագործման և առանց մեր շուրջը որևէ բան անտեսելու, մեր հայրենիքն ամրացնելու ձգտումով կառուցելու մասին է:
«Կարուսել» բառը նույնպես իր դերն ունի այս ամենում, քանի որ անձնական մակարդակում, կյանքն ամեն օր մեզ նոր անակնկալներ է մատուցում, և այն, ինչ մենք հագնում ենք, դառնում է հիշողությունների և պատմությունների շոշափելի մարմնացում:
Ես տեղափոխվեցի Հայաստան՝ նպատակ ունենալով այստեղ հիմնել իմ համանուն ապրանքանիշը, և երբ հայտարարվեց 2022 թվականի Artbox ծրագրի մասին, խիզախեցի և սկսեցի աշխատել այս ուղղությամբ։ Սկզբում վախենալու էր և դեռ այդպես է, քանի որ փոքր բիզնեսներն ահռելի ժամանակ և ռեսուրսներ են պահանջում հաջող ապագայի համար, բայց ես հավատում եմ, որ եթե հաղթահարեմ այս նորաստեղծ փուլը, ապա պատրաստ կլինեմ երկարաժամկետ փորձությանը։ Այսպիսի մարտահրավերներն ինձ իսկապես ոգևորում են:
Carutsel
Պատասխան. Գյումրու ատելիեներում և ստուդիաներում աշխատելու փորձը, ինչպես նաև Երևանի նորաձևության համայնքի հետ կապ հաստատելը ինձ ցույց է տվել, որ այս շղթայում բացակայող օղակ կա:
Համաշխարհային մասշտաբով պահանջվում է մեծ ուշադրություն դարձնել, թե ինչ են անում գործընկերներն ու մրցակիցներն ամեն սեզոնին՝ լինի դա տենդենցների, վաճառքի, մարքեթինգային ռազմավարության, թե այլ ուղղություններում: Վերջիվերջո ամեն բնագավառ իր էկոհամակարգն ունի և բրենդերը գոյություն ունեն կողք-կողքի։ Հնարավոր չէ ունենալ ձեր հաճախորդի լիարժեք ուշադրությունը առանց այլ տեղերից եկող ֆոնային աղմուկի: Այսպիսով վերադառնալով տեղական արդյունաբերությանը՝ այստեղ շատ արտադրողներ հմուտ և փորձառու են, հատկապես ավագ սերունդները, ովքեր աշխատել են խորհրդային ժամանակաշրջանում: Այնուամենայնիվ, ես հազվադեպ եմ լսում մեծ վաճառքների պատմություններ: Հայերը սիրում են ստեղծագործել, մենք բնածին ստեղծարար մարդիկ ենք բազմաթիվ մակարդակներում, բայց որպեսզի ավելի շատ ընդգրկվենք համաշխարհային նորաձևության ինդուստրիայում, մենք պետք խորը նպատակներ ունենանք մեր ներկայացրածի հետևում: Այս առիթով ես երախտապարտ եմ դիզայնի տեսության և գաղափարի մշակման ոլորտում իմ կրթության համար և հուսով եմ, որ Հայաստանի տեղական համալսարաններն ու այլ կրթական հաստատությունները նույնպես կավելացնեն այն իրենց ուսումնական և գործնական ծրագրի մեջ:
Պատասխան. YBAF-ի նորաձևության մրցանակաբաշխությունը իմ առաջին ցուցադրությունն էր Հայաստանում: Ըստ էության, իմ կարճաժամկետ նպատակներից մեկն էր ցուցադրություն ունենալ Latitude Art Space-ում, ինչն արդեն իսկ հիանալի է: Այն նաև թույլ տվեց ինձ հանդիպել այլ նորաստեղծ դիզայներների և բազմաթիվ բնագավառներում ստեղծագործողների հետ:
Ցուցադրության ընթացքում և դրանից հետո, ասում էին, որ մենք՝ 5 մասնակիցներս, արտադրել ենք այն, ինչ պակասում էր Yerevan Fashion Week-ին: Սա ապացուցում էր, որ մեր երկրում շատ տաղանդներ կան, որոնք ներկայացման հարթակի կարիք ունեն։ YBAF-ը մեզ հնարավորություն տվեց տեսանելի լինել առանց ֆինանսական ներդրումների. բոլոր մոդելները, լուսավորությունը, դիմահարդարումը, ձայնը, վարսահարդարումը և այլն, դրանք սովորաբար հսկայական ծախսեր են, և մենք անվճար օգտվեցինք դրանցից, ինչը մեծ արտոնություն է: Ինձ նաև դուր եկավ, որ մենք կարող էինք ներկայացնել մեր աշխատանքի ընթացքը հանդիսատեսի հետ և նրանք տեսան մեր գաղափարների և մոդելների վերջնական արդյունքի միջև կապը:
Ի վերջո, տարերքի մեջ էի, քանի որ սիրում եմ դուրս գալ ավանդական ձևաչափերից և հուսով եմ, որ կունենամ իմ սեփական ստատիկ ցուցահանդեսը Հայաստանի մեկ այլ գեղեցիկ վայրում:
YBAF 2023-ի նորաձևության մրցանակաբաշխության ժամանակ Carutsel-ի ցուցադրությունը Latitude Art Space-ում
Պատասխան. Իմ ապրանքանիշի ապագան որոշակի ֆինանսավորում է պահանջում և այժմ փորձում եմ դիմել դրամաշնորհների և հաղթել տարբեր մրցույթներում։ Արդեն հասել եմ անձնական միջոցներով արտադրելու սահմանին։ Պետք է կարողանամ ֆինանսավորել պայմանագրային համագործակցությունները և աշխատակիցների, ովքեր կստանձնեն ապրանքանիշի այն մասերը, որոնք ես չեմ կարող ինքնուրույն տնօրինել, այդպիսիք են սոցիալական մեդիան, դերձակի տեխնիկական աջակցությունը և այլն:
Միևնույն ժամանակ աշխատում եմ տարբեր խանութների հետ հարաբերություններ զարգացնելու ուղղությամբ, որոնք հասանելիություն ունեն այն մարդկանց, ում համար ես նախագծում եմ: Այս ուղղությամբ մի քանի հետաքրքիր հնարավորություններ կան և հուսադրող է տեսնել ավելի շատ բուտիկների բացման և բրենդերի պահանջարկ, ինչպիսին իմն է:
Մինչ այժմ մասնակցել եմ մի քանի KET տոնավաճառների և, ընդհանուր առմամբ, կարծում եմ, որ սա հետ-COVID-յան և հետպատերազմյան այն ժամանակն է Հայաստանում, որտեղ մենք տեսնում ենք ժողովրդական հսկայական ջանքեր` խրախուսելու ստեղծողներին և արհեստավորներին ամբողջ երկրում: Ես երախտապարտ եմ այստեղ լինելու և այս ամենին ականատես լինելու համար:
Պատասխան. Ծրագրից ձեռքբերումները շատ նման են ոլորտների էկոհամակարգ լինելու մասին իմ գաղափարներին:
Artbox-ի հին և նոր մասնակիցներին և, իհարկե, բոլոր նրանց, ովքեր պատիվ ունեն ընդգրկվելու Creative Armenia-ի և AGBU-ի ավելի լայն համայնքի մեջ, խրախուսում եմ անպայման համագործակցել և կապ պահպանել: Գործընկերները, ովքեր հաճախ են շփվում և գնահատում են համայնքային կապերի պահպանումը, սնում են իրենց նախագծերը:
Մենք միայնակ չենք կարող իրական բովանդակությամբ որևէ բանի հասնել, և ես իսկապես օրհնված եմ այն անհատների կողմից, ովքեր ինձ զինակցում են հայկական ընկերություն կառուցելու գործում, ինչպես նաև շնորհակալ եմ Artbox ծրագրին իմ հմտությունները զարգացնելու և իմ ներուժը բացահայտելու համար:

Carutsel: From Concept to Creation
In this exclusive interview, we delve into the journey of a rising Armenian fashion designer Anaheed Sarian, as she shares the inspiration behind her unique project, Carutsel. From international experiences to local insights, discover the nuances of the fashion scene in Armenia and the aspirations of the creative entrepreneur in the making.
Carutsel stands as a notable participant in the Artbox Incubator program.
A: Carutsel was indeed a concept before it became a body of work. “Կառուցել” (carutsel) - the Armenian word for constructing or building stood out to me because I not only deconstruct existing textiles but I then form new futures with them. This speaks to my overall beliefs about living in Armenia as a repatriate, it is about harnessing collective power and building without overlooking anything around us in the quest to fortify our homeland.
The word ‘carousel’ is also blended within this, as the more personal side of the story where life itself takes us for a ride each day, and what we dress ourselves in becomes the tangible embodiment of memories and stories.
I moved to Armenia with the intention of establishing my namesake label here, and when the Artbox program for 2022 was announced, I took the leap and got started. It was scary and still is because a small business needs all of your time and resources to maintain a successful future - but I believe that if I can persevere through this fledgling stage, then I'm setting myself up for the "long game" and that type of challenge really excites me.
Carutsel
A: My experience working in ateliers and studios in Gyumri, as well as networking with the fashion community in Yerevan, has shown me that there is a missing link in the chain.
Globally, you need to pay a lot of attention to what your peers and competitors are doing on a seasonal basis, whether that be through trends, sales, marketing strategy, etc. After all every industry has its ecosystem and brands exist alongside each other. There is no such thing as having the full attention of your client and no background noise from elsewhere. So coming back to the local industry, many makers and producers here are highly skilled and experienced, especially older generations who worked throughout the soviet era. However, I rarely hear a lot of sellable stories. Armenians love to create, we are innately crafty people on many levels, but in order to be more included in the global fashion industry we need to have strong reasons behind what we are presenting. That is why I'm very grateful for my background in design theory and concept development and I hope to see local universities and tertiary educators in Armenia adding this into their practical syllabus.
A: YBAF's fashion award event was my first runway show in Armenia. It was actually one of my short-term goals to showcase at Latitude Art Space so to have had that happen already feels great! It also allowed me to meet other emerging designers and interdisciplinary creatives.
We heard many times during and after the show process that we, 5 participants, produced what Yerevan Fashion Week lacked. It seemed to prove that there is a lot of talent in this country that needs a platform. YBAF gave us a chance to be visible without financial input - all the models, lighting, makeup, sound, hair artistry, etc, these are normally huge costs and we got access to them for free which is a huge privilege! I also loved that we could have a wall presentation to share our process with the audience, so they got to see a connection between our ideas and the final result on the models.
Ultimately I felt very in my element, as I love to branch out of the traditional runway approach and hope to have my own static exhibition someday at another beautiful venue in Armenia.
Carutsel showcase at Latitude Art Space during YBAF Fashion Award 2023
A: For my brand, I can say that the future absolutely must include some funding, so I'm also trying to apply for grants and win whatever competitions I come across. I've reached the limit of what I can produce with the resources I already have. I need to be able to finance contractors and employees to take over the parts of the brand that I can't juggle on my own such as social media, technical support on tailoring, and so on.
In the meantime, I'm working on developing relationships with various stores that reach the people I'm designing for. There are some exciting new opportunities arising in that department and it's really encouraging to see the demand for more boutiques to open up and house brands like mine.
I participated in a few KET markets so far and I think in general, this is a time in post-COVID and post-war Armenia, where we are seeing a huge uprising of grassroots efforts to uplift makers, artisans, and craftspeople countrywide. I'm grateful to be here and bear witness!
A: My takeaways from the program are pretty similar to my sentiments about industries being ecosystems. I really encourage both old and new Artbox participants, and certainly, anyone who has the honor of being included in the wider Creative Armenia and AGBU global community - to work together, make sure to collaborate, and keep in touch. Peers who frequently engage and value network maintenance benefit their projects. We cannot achieve anything of real substance alone, and I am truly blessed by the individuals who have linked arms with me on my pilgrimage into building an Armenian company, as well as the Artbox program for boosting my skills and unlocking potential.