Ծանոթացեք ToneLab-ի՝ Արմեն Եդիգարյանի, Նարեկ Թովմասյանի, Արսեն Օհանջանյանի ստեղծարար երաժշտական բիզնեսի հետ: ToneLab-ը Artbox Incubator ծրագրին մասնակցած այն նախագծերից է, որը ստացել է Artbox-ի սաղմանային դրամաշնորհը՝ ծրագրի հաջող ավարտին ներկայացնելով տպավորիչ բիզնես պլանի փաթեթ: ToneLab-ը բազմաֆունկցիոնալ և հավակնոտ նախագիծ է. տարածք, որը իր շուրջ հավաքում է տարբեր մակարդակների և փորձառության երաժիշտների՝ նրանց առաջարկելով հարթակ մասնագիտական գործունեության, ձայնագրման, ինչպես նաև սովորելու համար: Ստուդիան պաշտոնապես բացեց իր դռները 2023 թվականին՝ Artbox Incubator ծրագրի ավարտից անմիջապես հետո։ Այդ ժամանակվանից ի վեր թիմը հասցրել է կազմակերպել մի շարք կենդանի հնչողությամբ համերգներ տարբեր հայ երաժիշտների և խմբերի հետ: Կարդացեք՝ ավելին իմանալու ToneLab թիմի և նրանց ստուդիայի տեսլականի մասին:
Մասնավորապես ռոք և ալտերնատիվ երաժշտական արտադրության ոլորտում կա գիտելիքի, մարդկային և տեխնիկական ռեսուրսների պակաս: Ոլորտում մանկավարժական և կատարողական 10 տարուց ավել կուտակած փորձը մեզ հանգեցրեց այն մտքին, որ պետք է համակարգել դասընթացները և պարապմունքները` ուսուցանվող գործիքների և երաժշտության խորքային ճանաչողության համար, առաջարկել նոր միջավայր, որը կնպաստի անհոգ ստեղծագործական ընթացքին խմբային փորձերի ժամանակ և կազմակերպել այդ ամենը մեկ հարկի տակ` ապահովելու բարձրակարգ որակ և արժանի վերաբերմունք ստեղծագործ մարդկանց և երաժշտության սիրահարներին:
Ցանկացած նորություն ժամանակ է պահանջում իր լսարանի ընկալման մեջ հաստատվելու համար: Ամենամեծ մարտահրավերը նոր որակային մակարդակ հիմնելն է, ինչն էլ մենք անում ենք պատասխանատու կերպով և հետամուտ ենք լինում ոլորտի զարգացմանը նպաստող ամեն քայլի իրագործմանը:
Թոնլաբը շատ արագ տեմպերով աճող օրգանիզմ է. օրեցօր մեր թիմը համալրվում է նոր մասնագետներով, ավելի շատ մարդիկ են օգտվում մեր ծառայություններից և շուտով արդեն կարիք է լինելու նոր, ավելի մեծ հաստատության, որում Թոնլաբի ամեն ճյուղ կունենա իր կենտրոնը` նորից մեկ հարկի տակ: Ոլորտում առաջընթացի տեսանկյունից մենք աշխատում ենք, որ գալիք տարիների ընթացքում  կարողանանք մեր արտիստներին ներկայացնել զարգացած երկրներում և ստեղծենք համապատասխան ձևաչափ մեզ մոտ միջազգային փառատոնային արտիստներ հյուրընկալելու:
Ցանկացած գաղափար հնարավորինս պարզ ներկայացնելու հետ կապված մի խորհուրդ եղավ, փորձելու միտքը արտահայտել ծեր տատիկին կամ 3րդ դասարանի աշակերտին :) Խորհուրդն գնում է հնարավորինս ֆիլտրել միտքը և թողնել ամենաէականը ձեր գաղափարի մեջ:

Meet ToneLab, a creative musical business by Armen Yedigarian, Narek Tovmasyan, and Arsen Ohanjanyan. ToneLab is one of the projects that took part in the Artbox Incubator program, receiving Artbox seed funding upon successfully completing the program and presenting a compelling business plan package. ToneLab is a multi-purpose and ambitious project – a space that gathers together musicians of various levels and experiences, offering them a platform for professional activity, recording, as well as learning. The studio officially opened its doors in 2023, shortly after the completion of the Artbox Incubator program. Since then, the team has been regularly hosting a series of live concert performances with various Armenian musicians and bands. Read on to learn about the vision that the ToneLab team has for the studio.
Particularly in rock and alternative music production, there appears to be a dearth of knowledge, human resources, and technical facilities. Over a decade of experience in teaching and performance has inspired us to coordinate courses and lessons that enable in-depth knowledge of the instruments and music being taught. We aim to offer a new environment that facilitates carefree creative flow during group rehearsals, and organize everything under one roof. Our mission is to offer superior quality and dignified treatment to creative people and music lovers.
Anything new takes time to take root in the minds of its audience. Our greatest challenge is to establish a new level of quality, which we approach with a sense of responsibility, and undertake every step necessary to promote the growth of the industry.
ToneLab is a rapidly growing organism – day by day, our team is joined by new specialists and more people are using our services. Soon, we will need a larger facility where every ToneLab branch can have its own center under one roof. Our goal is to continue making progress in the field and to present our artists abroad in the coming years, while also creating an appropriate format for hosting international festival performers.
There was a piece of advice that suggested presenting ideas as simply as possible, as if explaining them to an old grandmother or a 3rd grader :) The idea is to simplify the concept by filtering out unnecessary details and focusing on its essential parts.