Մեկնարկվեց Artbox Accelerator ծրագիրը. ընդունվում են հայտեր։
Creative Armenia-ն ուրախ է պաշտոնապես մեկնարկել Artbox Accelerator ծրագիրը և հայտերի ընդունումը։ Ծրագիրը իրականացվում է Հայաստանում Եվրոպական միության ֆինանսավորմամբ և ՀԲԸՄ Հայաստանի հետ համագործակցությամբ` «Կատապուլտ» ստեղծարար աքսելերացիոն ծրագրի շրջանակներում։
Artbox Accelerator-ը 8-շաբաթյա առցանց ծրագիր է ստեղծված Հայաստանում բոլոր ստեղծարար ոլորտներում գործող բիզնեսների համար, որը նրանց աննախադեպ հնարավորություն է ընձեռում զարգացնելու և խթանելու իրենց բիզնեսը, ընդլայնելու իրենց լսարանը և դառնալու ավելի շահութաբեր։
Աշխատելով առաջատար մենթորների և հայաստանյան ու միջազգային հաստատությունների առաջնորդների հետ մասնակցող կազմակերպությունները կմշակեն զարգանալու և հզորանալու ռազմավարություն՝ ընդլայնելով իրենց ծառայությունները, լսարանը, մարքեթինգը և այլն։ Ծրագրի ավարտին մասնակիցները կներկայացնեն իրենց բիզնեսները խթանելու նախագծերը, և դրանցից լավագույնները կընտրվեն ստանալու 30,000 եվրոյի չափով դրամաշնորհ՝ իրենց ծրագիրը կյանքի կոչելու համար:
Ծրագրին դիմելու վերջնաժամկետն է 2023թ.-ի հուլիսի 30-ը։ Ծրագրին ծանոթանալ և հայտերը ներկայացնել կարող եք artbox.am/hy/accelerator կայքէջում։
«Մենք արդեն իրականացրել ենք Artbox-ի երեք ճյուղերը ստեղծագործողների և արվեստագետների համար՝ Incubator, Entrepreneur և Hub ծրագրերը։ Այժմ մեծ ոգևորությամբ մեկնարկում ենք Artbox-ի չորրորդ և վերջին բաղադրիչը, որը միանալով մնացածին ստեղծում է Artbox-ի ամբողջական հզոր պատկերը առ այն, թե ինչպես է ծրագրիրը ազդում Հայաստանի ստեղծագործական էկոհամակարգի վրա», – ասաց Creative Armenia-ի ծրագրերի տնօրեն Անուշ Տեր-Խաչատրյանը։ «Artbox Accelerator-ի միջոցով մենք խթանելու ենք արդեն իսկ գոյություն ունեցող ստեղծարար բիզնեսները և նրանց տրամադրելու ենք բոլոր անհրաժեշտ գործիքները՝ իրենց սահմանները ընդլայնելու համար»:
Ծրագիրը բաց է բոլոր այն ստեղծարար բիզնեսների համար որոնք իրենց գործուոնեությունը ծավալում են Հայաստանի Հանրապետության սահմաններում և ցանկանում են առավելագույնի հասցնել իրենց եկամուտները, լսարանը, և բրենդի ճանաչելիությունը։ Մենք փնտրում ենք այնպիսի ստեղծարար կազմակերպություններ, որոնք առաջ են մղում ստեղծագործականության սահմանները և պատրաստ են ուսումնասիրել առևտրային հնարավորություններն ու ավելացնել իրենց շահույթները։
«Artbox Accelerator-ը Artbox-ի շարքի բնական հաջորդ քայլն է՝ ձեռնարկատիրական ցիկլը ավարտելու համար: Որքան առաջ ենք շարժվում Artbox-ի ճամփորդությանը, այնքան ավելի շատ ենք հասկանում Katapult-ում, որ ստեղծագործական բիզնեսի տեսակները շատ տարբեր են, և նույնքան տարբեր են դրանց զարգացման փուլերը: Կարևոր է, որ մենք առաջարկենք ձեռնարկատիրական ծրագրերի այս ամբողջ շարքը՝ ստեղծարար հատվածի բազմազան կարիքները բավարարելու համար», – ասաց Աննա Կ․ Գարգարյանը, «Կատապուլտ» ստեղծարար աքսելերացիոն ծրագրի ղեկավարը։

Applications to Artbox Accelerator are Now Open
Creative Armenia is delighted to officially launch and open the applications for Artbox Accelerator, a program funded by the European Union in Armenia and launched in partnership with AGBU Armenia within the framework of the KATAPULT Creative Accelerator Program.
Artbox Accelerator is an 8-week online program designed for existing creative businesses across all creative fields in Armenia, which offers an unparalleled opportunity to grow and accelerate their businesses, expand their audiences, and become more profitable.
Working with top-notch mentors and renowned cultural leaders from Armenia and the world, they will develop a strategy to scale up and thrive by expanding their products, customers, marketing, and more. At the end of the program, the participants will present their proposals for catalyzing their businesses, and selected proposals will be awarded up to €30,000 grants to get implemented.
To learn more about the Artbox Accelerator and to apply by the July 30, 2023 deadline, please visit the website: artbox.am/accelerator. No late submissions will be accepted.
“Having already realized 3 branches of Artbox programs to the creators and artists – Incubator, Entrepreneur, and Hub – we are very excited to launch the fourth and final branch of Artbox, which, joining the rest, provides the complete powerful picture of Artbox and how it impacts the creative ecosystem of Armenia.” said Creative Armenia’s Director of Programs Anush Ter-Khachatryan. “With Artbox Accelerator we will catalyze already existing creative businesses and give them all the tools they need to push their boundaries.”
The application is open for creative businesses executing their professional activity within the Republic of Armenia and looking to maximize their revenue, customer reach, and brand awareness. The program is tailored towards established creative enterprises that are pushing the boundaries of creativity, are willing to explore commercial opportunities, and want to boost their profit.
“Artbox Accelerator is a natural next-step in the Artbox portfolio to complete the entrepreneurial cycle. The further along we go on the Artbox journey, the more we understand at Katapult that the types of creative businesses out there are varied, and so are the stages of their development. It’s essential that we offer this full range of entrepreneurial curricula in order to meet the diverse needs of the creative sector.”— said Anna K. Gargarian, the lead of KATAPULT Creative Accelerator Program.