Creative Armenia-ն հայտարարում է բաց կանչ Artbox Entrepreneur ծրագրի համար
Creative Armenia-ն ուրախ է հայտարարել իր հեղինակային Artbox Entrepreneur ծրագրի երկրորդ թողարկման և հայտերի ընդունման պաշտոնական մեկնարկի մասին, որը նախատեսված է աջակցելու անհատ արվեստագետներին դառնալ ստեղծարար ձեռներեցներ։ 2024 թվականի ձմռանը, 6-շաբաթյա օնլայն աքսելերացիոն ծրագրի շնորհիվ, մինչև 25 ընտրված անհատ ստեղծագործողներ արվեստի տարբեր բնագավառներից հնարավորություն կստանան կատարելագործելու իրենց ստեղծագործական կարիերան, զարգացնելու իրենց անհատական բրենդինգը և ապահովելու ավելի մեծ եկամուտ։ Աշխատելով բիզնես ոլորտում աշխարհի առաջատար մենթորների և մշակութային առաջնորդների հետ՝ մասնակիցները կզարգացնեն անհատական կարիերայի խթանման նախագիծը իրենց ստեղծագործական բիզնեսների համար և կստանան 2,500 եվրոյի չափով դրամաշնորհ՝ իրենց ծրագրերը կյանքի կոչելու համար:
Artbox Entrepreneur ծրագրին ծանոթանալու և մինչև ծրագրի վերջնաժամկետը՝ նոյեմբերի 30, 2023-ը, դիմելու համար կարող եք այցելել հետևյալ կայքը՝ artbox.am/hy/entrepreneur.
«Artbox Entrepreneur ծրագիրն արդեն ապացուցել է իր արդյունավետությունը և համարվում է ստեղծագործողների կարիերայի արդյունավետ սկիզբ՝ որպես ստեղծարար ձեռներեցներ։ Artbox Entrepreneur ծրագրի մասնակիցները ոչ միայն սովորում են, թե ինչպես արդյունավետորեն գտնել իրենց տեղը շուկայում, այլ նաև ինչպես իրականացնել անհատական բրենդավորում և իրենց արվեստը վերածել կենսունակ արտադրանքի։ Նրանք նաև մշակում են կարիերայի համապարփակ աքսելերացիոն նախագիծ և ստանում ֆինանսավորում այն կյանքի կոչելու համար։ Ականատես լինելով Artbox Entrepreneur ծրագրի առաջին թողարկման մասնակիցների հաջողության պատմություններին՝ մենք անհամբեր սպասում ենք աջակցելու տաղանդավոր ստեղծագործողների նոր հոսքին 2024 թվականի հունվար ամսին», – ասաց Creative Armenia-ի ծրագրերի տնօրեն Անուշ Տեր-Խաչատրյանը։
Ծրագրին կարող են դիմել իրենց ստեղծագործական և մասնագիտական գործունեությունը Հայաստանի Հանրապետությունում ծավալող կամ ծավալել պլանավորող անհատ ստեղծագործողներ՝ բնակվող Հայաստանում և նրա սահմաններից դուրս, ովքեր ցանկանում են իրենց տաղանդը կատարելագործել, վերածել վաճառելի արտադրանքի և շուկա հանել: Ծրագիրը նպատակ ունի աջակցել տարբեր ոլորտների անհատ արվեստագետների՝ հաշվի առնելով իրենց փորձառությունը, տպավորիչ պորտֆոլիոն և իրենց համապատասխան արվեստի բնագավառում ստեղծագործական գործունեությունների պատմությունը, ինչպիսիք են արվեստի գործերի և ստեղծագործական պրոդուկտի արտադրությունը, ստեղծագործական ծառայությունների մատուցումը կամ ցուցաբերած գեղարվեստական տաղանդի այլ արտահայտում։
«Մենք ոգևորված ենք Artbox Entrepreneur ծրագրի երկրորդ թողարկման բաց կանչի մեկնարկի կապակցությամբ, որը մեծ հնարավորություն է ընձեռում Հայաստանում արվեստագետների և ստեղծագործողների համար՝ իրենց ստեղծագործական նպատակներին ևս մեկ քայլ մոտենալու։ Այս ծրագիրը նախատեսված է այն անհատների համար, ովքեր ունեն ապացուցված փորձառություն՝ նպատակ ունենալով խթանել իրենց կարիերան և ճանաչում ձեռք բերել», – ասաց «Կատապուլտ» ստեղծարար աքսելերացիոն ծրագրի ղեկավար Աննա Գարգարյանը։

Applications to Creative Armenia’s Artbox Entrepreneur are now open
Creative Armenia is excited to announce the open call for applications to the second edition of its signature Artbox Entrepreneur program, designed to transform individual artists into creative entrepreneurs. In Winter of 2024, through this 6-week career acceleration program, up to 25 selected solo artists and creators across all art fields are given the opportunity to jumpstart their creative careers, elevate their personal branding, and maximize their revenue. Working with top-notch mentors in business and renowned cultural leaders, participants develop an individually tailored career acceleration plan for their creative business and receive a €2,500 grant to bring it to life.
To learn more about the Artbox Entrepreneur and to apply by November 30, 2023 deadline, please visit the website: artbox.am/en/entrepreneur.
"Artbox Entrepreneur has already proven to be a highly effective kickstarter of artists’ careers as creative entrepreneurs. Artbox Entrepreneur participants not only learn how to position themselves effectively in the creative market, how to brand themselves and turn their art into viable products, they also develop a comprehensive career acceleration plan and get funds to act on it. While witnessing the success stories of the first edition of Artbox Entrepreneur participants, we look forward to championing a new wave of talented creators in January 2024,” said Anush Ter-Khachatryan, Director of Programs at Creative Armenia.
The application is open for solo artists and creators based in Armenia and worldwide who run their creative and professional activities within the borders of the Republic of Armenia and seek to maximize, monetize, and market their talent. The program seeks to support professional individual artists in various disciplines with demonstrated talent, strong portfolio, and a history of creative activities in their relevant artfield, such as production of artworks and creative products, provision of creative services, or any other form of demonstrated artistic excellence.
“We are thrilled for the second round of the Artbox Entrepreneur program, which provides a distinctive opportunity for artists and creatives in Armenia to take their creative pursuits to the next level. This program is designed for individuals with a proven track record, aiming to boost their careers and gain recognition,” said Anna K. Gargarian, the head of the KATAPULT Creative Accelerator Program.