M-S-N-ը կամ գլխավոր խորհուրդը, թե ինչպես դասակարգել անելիքները ըստ առաջնայնության որպես արվեստագետ
Որտեղի՞ց սկսել ձեր հաջորդ փառատոնի, երաժշտական ստուդիայի բացման կամ նորաձևության ցուցադրության պլանավորումը: Միանշանակ՝ M-S-N-ից: Նկատի ունենք ոչ թե դարերից եկած էլեկտրոնային շփման հարթակը, այլ ծրագրի հաջող իրականացման մի պրակտիկ մեթոդ: M-S-N-ը՝ «Must-Have, Should-Have, and Nice-to-Have» (Պարտադիր ցանկալի և ոչ պարտադիր, բայց հաճելի», կօգնի ձեզ մտածել ձեր գործողությունների մասին ըստ առաջնայնության և առանձնացնել այն կետերը, որոնք էական նշանակություն ունեն ձեր ստեղծագործական նախագծի հաջող իրականցման համար:
M-S-N-ը օգտակար է կիրառել նախագծի սկզբում. թվարկեք ձեր բոլոր հնարավոր անելիքները և դասակարգեք դրանք ՝ ըստ առաջնայնության, որպեսզի հստակ պատկերացում ունենաք, թե ինչից է պետք սկսել: Նախ լրացրեք «Պարտադիր անելիքները», որոնց կհետևեն մնացած անելիքները՝ ըստ ժամանակի և ռեսուրսների հասանելիության:
Ձեր նախագիծը զարգացնելիս՝ M-S-N մտածողությունը կծառայի որպես ուղեցույց, որը կօգնի ձեզ միշտ առաջ շարժվել ճիշտ ուղղությամբ: Շատ հաճախ, ոգևորված մեր երկարաժամկետ տեսլականի մեծ պատկերից, մենք փորձում ենք ամեն ինչ անել միանգամից: Իբրև ստեղծագործողներ՝ մենք հաճախ շփոթում ենք այն, ինչը մեզ համար գրավիչ է, և այն, ինչը կարևոր է տվյալ պահին նախագծի համար՝ այդպիսով կորցնելով իրական պատկերը և անտեսելով ունեցած ռեսուրսները: Կենտրոնացեք ձեր պարտադիր անելիքների վրա և շարունակեք տեղ թողնել հնարավոր բարելավումների համար։ Հռոմը և Հոլիվուդը մեկ օրում չեն կառուցվել:
Որպեսզի օգնենք ձեզ ըստ առաջնայնության սահմանել ձեր անելիքները ձեր գեղարվեստական նախագիծը մեկնարկելիս կամ զարգացնելիս, մենք պատրաստել ենք M-S-N աշխատաթերթիկ, որը կարող եք ներբեռնել այստեղից:

M-S-N or the Ultimate Tip to Prioritize as an Artist
Where to start when plotting out your next festival, music studio step, or fashion event outline? With M-S-N! Not the early millennium chat, but the project management tip! Standing for “Must-Have, Should-Have, and Nice-to-Have”, M-S-N helps you think through your priorities and single out the features that are essential to your creative project's success.
M-S-N finds itself useful at the beginning of the project: list all your potential items and sort them out by categories to get a clear vision of what you should start with. The "must-have" items ought to be completed first - the rest will follow according to the time and resources you have at hand.
While developing your project, M-S-N thinking can also act as a breadcrumb trail to help you always move forward in the right direction. Quite often, exhilarated by the big picture of our long-term vision, we want to do everything at once. As creators, we often confuse what is alluring to us and what is, on the other hand, critical for the project at the moment, thus losing sight of the essentials and overlooking the possessed resources. Concentrate on your must-haves and keep leaving room for potential enhancements: Rome – Hollywood either – wasn't built in a day!
To help you prioritize and stay on track when starting off or developing your art project, we have prepared an M-S-N memo. Download it here.